Мурованокуриловецька
районна рада

Майбутнє розвитку регіонів – за стратегічним плануванням з елементами смарт-спеціалізації

Переглядів: 477

Найближчі 7 років ефективність розвитку кожного регіону значною мірою залежатиме від того, як саме буде побудований процес стратегічного планування. У Міністерстві регіонального розвитку повідомили, що державні кошти у наступні роки спрямовуватимуть на фінансування проектів розвитку лише у відповідності до якісно розроблених регіональних стратегічних документів.

Про це йшлося під час обговорення другого питання на Координаційній раді з питань місцевого самоврядування при голові обласної Ради, яка пройшла 12 червня у Вінниці. Представники органів місцевого самоврядування області  заслухали тему «Особливості та відмінності  нового етапу стратегічного планування збалансованого розвитку  Вінницької області на 2021-2027 роки». З цього питання  виступили  заступниця директора Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації Інесса Ратушняк та директорка Агенції регіонального розвитку Вінницької області Наталія Гижко. В даному зібранні  взяв участь заступник голови районної ради Андрій Нікітчук. 

– Головною відмінністю діючої стратегії від тієї, яка планується, є застосування до стратегічного планування Вінницької області смарт-спеціалізації, – зазначила Інесса Анатоліївна. – Це можливість обернути синергію науки, бізнесу та місцевого самоврядування на абсолютно нові інвестиційні перспективи регіонів та вивести громади на новий рівень розвитку. Вона дозволить впроваджувати інновації, використовувати сучасні наукові розробки, застосовувати swot-аналіз проектів (абревіатура цього терміну розшифровується як сильні сторони, слабкі сторони, можливості, загрози), створювати нові конкурентні види діяльності. Це фактично новий інструмент регіональної політики, який сприятиме підвищенню інвестиційної активності і конкурентоспроможності регіонів.

Для вивчення громадської думки та обговорення в широких колах положень Стратегії облдержадміністрацією була створена робоча група, в яку увійшли представники галузевих управлінь, органів місцевого самоврядування, бізнесових кіл, науковців, міжнародних експертів, громадських організацій, депутатського корпусу. Там обговорили новітні напрями:  «Конкурентноспроможна Вінниччина на мапі Європи», «Безпечний простір – прогресивний регіон», «Область високої якості життя».

– Ми спілкувалися  із представниками районів та ОТГ, у кожного є своя специфіка і своя проблематика, – продовжує Інесса Ратушняк. –  Але щоб виносити свої напрацювання на розгляд робочої групи, для нас не менш важливим є визначити думку жителів і підприємців області. Ми розробили анкети для визначення ступеню задоволенням рівнем життя, зарплати, надання якісних послуг – медичних і освітянських. Окрема анкета розроблена для представників бізнес-середовища –  наявність сприятливих умов для ведення господарчої діяльності, налагодження діалогу між владою і  бізнесом. Ці анкети ми розмістимо на сайті облдержадміністрації та обласної Ради і кожен зможе заповнити її.

До розробки Стратегії також залучені Агенція регіонального розвитку Вінницької області і обласна Асоціація органів місцевого самоврядування. До кінця  2019 року стратегічний документ планується винести на сесію обласної Ради для затвердження.

В умовах посилення інтеграційних процесів відбуваються значні зміни на регіональному рівні управління. Надання регіонам більшої самостійності, делегування відповідних повноважень стосовно організації процесу соціально-економічного розвитку підвищує рівень складності управління регіоном як системи. Тобто, за словами представників Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації, держава передала обласним органам влади повноваження і значні ресурси у сфері регіонального розвитку. Це вимагає формування таких методів регіонального управління, які б відповідали не лише новому статусу регіону, але й умовам зовнішнього середовища, що характеризуються високим рівнем нестабільності. Відтак, новий статус регіонів визначає необхідність формування стратегічних методів управління та планування, які реалізують функцію стратегічного бачення розвитку регіону. 

– Стратегія повинна стати підґрунтям для розробки короткотермінових та середньострокових програм економічного і соціального розвитку Вінницької області, – зазначила директор Агенції регіонального розвитку Вінницької області Наталія Гижко. – Я говоритиму про гроші на довготривалу перспективу, на 2021-27 роки. Але ці гроші вже сьогодні треба спланувати. Ми з Департаментом міжнародного співробітництва координуємо процес розробки стратегії. Наступний період має низку інновацій в підготовці і після позитивних висновків Єврокомісії, у нас буде можливість отримати кошти з держбюджету. Зараз Державний Фонд регіонального розвитку повністю змінює методику – тільки ті проекти, які будуть зазначені в плані стратегії і які будуть затверджені на сесіях облрад, зможуть отримати фінансування у 2021-2027 роках.

Стратегічне планування регіонального розвитку відтепер повинно обов’язково містити елементи смарт-спеціалізації. За ним – майбутнє розвитку регіонів.

У Європейському Союзі на регіональному та національному рівнях розроблено 120 стратегій smart-спеціалізації. Ці заходи дали можливість залучити 67 млрд євро і створити 350 тисяч робочих місць. Цей підхід вже застосовується у 12 країнах, в Україні – лише у пілотних областях: Запорізькій, Одеській та Харківській.

На рівні кожної громади та районів в цілому на період 2019-2021 роки розроблена Стратегія збалансованого розвитку, яка включає кардинальні зміни в галузях освіти, медицини, культури, спорту.

– Розробивши стратегію розвитку, забезпечимо розвиток окремих громад, а відтак забезпечимо розвиток Вінниччини загалом, – сказав голова обласної Ради Анатолій Олійник. – Одним із першочергових завдань перед Вінниччиною є завершення формування спроможних громад. Держава передала фінансовий ресурс для розвитку громад, але  відповідальність за ефективне використання та стан розвитку своїх громад також мають нести органи місцевого самоврядування. Тому посилюючи співпрацю між усіма органами влади задля прийняття ефективних рішень, ми зможемо забезпечити незворотність процесу реформ, їхню результативність і покращання рівня життя жителів Вінниччини.

До прикладу, в країнах ЄС діє «запобіжник» – жоден регіон не отримує доступу до коштів структурних фондів, доки не виконає вимог нормативної бази, визначених Європейською Комісією. В Україні, на жаль, такого запобіжника поки немає, тож якість розроблених регіонами стратегічних документів ніяк не впливає на шанси отримати кошти на реалізацію державної регіональної політики.

Необхідно спрямовувати державні та місцеві ресурси лише на ті проекти, які матимуть найбільший вплив на підвищення конкурентоспроможності регіонів, соціально-економічну інтеграцію і просторовий розвиток, а також ефективне управління регіональним розвитком.

– У світі є багато прикладів як смарт-спеціалізація змінювала регіон, – сказав на завершення голова обласної Ради Анатолій Олійник. – Втілюючи Стратегію збалансованого регіонального розвитку, Вінниччині вдається утримувати лідируючі позиції. Зокрема, область продовжує займати перше місце за всіма показниками сільськогосподарського виробництва. Для України це важливо, адже ми – сільськогосподарська країна, у нас під ногами наша смарт-спеціалізація. І ми можемо нагодувати світ чистими продуктами, в той час, коки Китай робить штучні яйця і капусту. Якщо ми хочемо економічно інтегруватись із загальним ринком ЄС, включитись в глобальні ланцюги доданої вартості, то нам необхідно реалізувати в Україні ідеї регіональної смарт-спеціалізації.

      


 « повернутися до списку новин